Budowa organów mechanicznych w naszym kościele

Poniżej przedstawiamy Państwu w naszej galerii, kilkutygodniowy proces budowy nowych organów mechanicznych do naszej świątyni. Organy zostały wykonane przez firmę Zych z Wołomina.

Firma powstała w 1967 roku. Założył ją Jan Zych, który pierwsze kroki jako organmistrz stawiał od 1958 roku. W 1967 roku w małym, nowo wybudowanym zakładzie, rozpoczął samodzielną działalność określaną jako organmistrzostwo. Firma rozwijała się powoli. W 1975 r. zbudowała pierwsze nowe organy kościelne, o 10 głosach, dla parafii Siennów k/ Przeworska w diecezji przemyskiej. W 1982 roku pod kierunkiem ojca w firmie rozpoczął pracę Dariusz Zych, z wykształcenia elektronik. W miejsce dotychczas stosowanej traktury pneumatycznej wdrożył on sterowanie elektryczne. Ogromna ilość budowanych instrumentów umożliwia firmie nieustanną pracę nad rozwojem. 

Obecnie Zakłady Organowe Zych to zespół kilkunastu doskonale wykształconych fachowców. Od stolarzy, mechaników, przez organmistrzów, piszczałkarzy, aż po muzyków. W bieżącym roku prowadzą prace przy sześciu organach mechanicznych.